Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

REKLAMA


Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

19-02-2020 23:25
Szanowni Mieszkańcy Gminy Prazmow zgodnie z Państwa oczekiwaniami teraz autobusy Lini L17 i L19 jeżdżą również w niedzielę. Są to kursy realizowane autobusami niskopodlogowymi. Mamy nadzieję że popraw

19-02-2020 22:05
Ustaliliśmy że żaden wariant nie jest dobry dla gminy. Jutro o 12 wójt jedzie do gminy walczyć i przedstawić wolę mieszkańców

19-02-2020 11:41
można prosić o jakąś krótką relację ze spotkania w UG ?

18-02-2020 23:41
Nie dla Autostrady w Naszej Gminie podpisz petycję w Emilce, Grzesiu Aptece lub wydrukuj że strony gminy i wrzuć do skrzynki Sołtysa do niedzieli Slowicza 20 Ustanów

16-02-2020 21:14
Jutro o 16 w UG spotkanie w sprawie autostrady przez Ustanów. Pilne!

Podsumowanie Sołtys

Podsumowanie działalności w latach 2007 - 2019
Zastanawiałam się, jak opisać mijające 12 lat mojej społecznej pracy dla Ustanowa , tak aby Państwa nie zanudzić? Postaram się, może będzie krótko i treściwie. Przez cztery lata (2007- 2011) byłam Przewodniczącą Rady Sołeckiej, teraz kończę ósmy rok sołtysowania. Szmat życia.
Wzięłam do ręki archiwalne numery „Głosu Ustanowa” i nie mogę uwierzyć w to, co czytam, że przez te lata aż tyle się działo i aż tyle udało się nam zrobić, mnie jako Sołtysowi i kolejnym Radom Sołeckim (ich skład się nieco zmieniał):
1/ Wyasfaltowano ulice Kościelną, Sadową, Słowiczą, Podleśną, Graniczną, Polną, Brzozowej Drogi, Kukułki, Łąkową, Długą od nr.23 w stronę Zalesia, a następnie położono asfalt aż do ul. Pięknej w Zalesiu i od ul. Kasztanów do ul. Południowej w Zalesiu (łączniki z Zalesiem dzięki P. Radnemu Zegadło)
2/ Starostwo Piaseczyńskie zbudowało chodnik na ul. Długiej i Głównej (ciągnący się przez cała naszą wieś i dalej).
3/ Doświetlono i oświetlono ul. Główną, Długą, Polną, Sadową, Graniczną (z Krupią W.), Słowiczą. 4/Naprawiono kilka przepustów pod głównymi drogami, udrożniono niektóre rowy melioracyjne , wykopano rowy odwadniające przy gminnych drogach (odkryte i zakryte), odwodniono ul. Sadową i Słowiczą (ulice te i posesje były zalewane, tak jak teraz ul. Bukowa), ul. Długą, Graniczną.
5/ Po wielu latach udało się rozwiązać problem niczyich ulic tzw. Kwiatowych i wreszcie od pięciu lat są one gminne. Podobnie po latach starań ul. Słonecznikowa (cztery lata temu) stała się ulicą gminną.
6/ Wraz z wyasfaltowaniem ulic zaczęliśmy budować na nich (z funduszu sołeckiego) spowalniacze (m.in. na ulicach Polnej, Kasztanów, Długiej, Granicznej) .
7/ Od 12 lat staraliśmy się (z pomocą Radnych Zegadło i Sobczyka) o miejsce na plac zabaw dla dzieci. Trwa to tyle lat, bo gmina nie ma w Ustanowie nawet metra kwadratowego ziemi. Zakupienie dla nas (jako Sołectwa) działki nie było możliwe oczywistych względów. Szukaliśmy więc sponsorów, chętnych do ofiarowanie nam kawałka placu. No i udało się! Radny Zegadło w porozumieniu z Wójtem Pruszczykiem uzyskali oświadczenie, od jednego z naszych mieszkańców, o nieodpłatnym przekazaniu dzialki o pow. ok 1030 m2 dla Sołectwa Ustanów. Formalności trwają już sześć lat i lada miesiąc zostaną zakończone. Działka przy rogu ul. Długiej i Granicznej będzie należała do sołectwa! W swej kampanii wyborczej Wójt Dąbek obiecał, że w tym roku zacznie się tam budowa świetlicy dla Ustanowa, Jeziórka i Krupiej Wólki.
8/ W 2007 roku razem ze Stowarzyszeniem Ustanów, Stow. Przymierze Rodzin, Stow. Rodziców „TU”, gminą, strażakami z OSP w Jeziorku oraz mieszkańcami Ustanowa, Jeziorka i sąsiednich wsi przeprowadziliśmy wielki remont świetlicy w Jeziórku, działającej w budynku remizy. Aby zorganizować remont powołaliśmy Strategiczne Partnerstwo na rzecz Dzieci, a aby go sfinansować zorganizowaliśmy pierwszy Piknik Rodzinny. Odtąd Piknik odbywał się cyklicznie (do 2017) raz do roku.
9/ Wraz z OSP Jeziorko współorganizowaliśmy od 2007 roku wyścig rowerowy „PĘTELKA” dla dzieci (w ostatnich edycjach także dla dorosłych) z Ustanowa i okolic. Wyścig odbywał się raz lub dwa razy do roku (w maju i we wrześniu). Była to pierwsza sportowa impreza w naszej gminie organizowana siłami społecznymi.
10/ Cyklicznie od 2007 roku organizowaliśmy akcję „Sprzątamy Ustanów” , o której informowaliśmy na stronach Ustanowa, tablicach sołeckich oraz za pomocą SMS-ów rozsyłanych po sąsiadach. Była to pierwsza akcja tego typu w gminie.
11/ W latach 2011 do 2015 wydaliśmy 18 numerów naszej wiejskiej gazetki „GŁOS USTANOWA” .
12/ Wspólnie z Przedszkolem KIDI organizowaliśmy imprezy mikołajkowe i bale karnawałowe dla dzieciaków w latach 2011-2017
13/ Od wiosny 2015 jako Sołectwo korzystaliśmy ( jako jedni z pierwszych w Gminie) z osób kierowanych do nas przez kuratora sądowego w ramach tzw, prac społeczenie użytecznych, które wspomagają nas w sprzątaniu Ustanowa. Do wiosny tego roku zajmowałam się tym osobiście. (Osoby te przychodziły, albo i nie, w soboty i niedziele. Głównie zbierały śmieci, które następnie przywoziłam swoim samochodem do mojego śmietnika). Obecnie w imieniu Rady Sołeckiej pilotują „pracusiów” Kinga Walasek i Agnieszka Gutkowska. Współpraca ta jest kontynuowana w 2019 roku.
14/ Po wielu „bojach” udało mi się dwa razy załatwić w Starostwie uprzątnięcie z chwastów naszych chodników. Gdyby były uprzątane co dwa lata, a nie co cztery, nie byłoby z nimi problemu.
Od 2010 roku mamy do zagospodarowania Fundusz Solecki – w pierwszym do dyspozycji było 20 455, 20 zł a w ostatnim na 2019 rok już prawie 40 000 zł! Pieniądze te, wraz z mieszkańcami obecnymi na zebraniach, przeznaczaliśmy na poprawianie przepustów, odwodnienia ulic, śmietniki, spowalniacze, oświetlenie, wyścig rowerowy „Pętelka”, pikniki rodzinne, druk „Głosu Ustanowa”, imprezy Mikołajkowe i bale karnawałowe dla dzieci w przedszkolu KIDI.

Okiem Sołtysa
Na naszych oczach, przez te 12 lat Ustanów zmienił się nie do poznania. Przebudowano całkowicie ul. Parkową, zbudowało się KIDI i Szkoła Kopernika, Apteka Ustanowska z przychodnią, rozbudował się „Grześ”, z małego sklepiku na ul. Parkowej powstała wielka „Emilka”. Powstał sklepik „Sepia”, salon „Clarena”, sklep „Groszek” z różnymi obok sklepikami i budującym się nowym pawilonem, a ostatnio przybył nam – pierwszy w Ustanowie supermarket DINO. Na ul. Długiej jest sklepik Pani Teresy z dobrym zaopatrzeniem i zawsze czynny. Jest stacja benzynowa z myjnią. Jedyna TAXI w Gminie też jest z Ustanowa.
Do powstałych osiedli „Zielonych dachów”, osiedla przy ul. Podleśnej i „Dworku Polskiego”, przybyło osiedle „Parkowa”, „Bukowa” , budują się duze osiedla szeregowców pomiędzy ul. Słowiczą i Podleśną. Ile zbudowano pojedynczych domów nie jestem w stanie zliczyć. Z przyjemnością patrzę jak bardzo na korzyść pozmieniały się domy i ogrody we wsi. A właściwie to już w miejscowości podwarszawskiej, gdyż nie ma już u nas gospodarstw, rolników koni i krów.
Jako ciekawostkę podam, że w Ustanowie, gdy tu zamieszkałam w 2000 roku, zameldowane były 794 osoby, w 2010 roku już 1237 a w 2018 roku jest nas 1490 osób. Tak na moje oko to jest nas minimum 30% więcej, gdyż nie wszyscy mieszkańcy są zameldowani. Czyli mieszka nas około 2000 osób!
Jesteśmy jedyną miejscowością w Gminie, która ma gaz! Wielu mieszkańców założyło gazowe ogrzewanie i mają inny komfort życia. Bez węgla i związanej z nim pracy oraz brudu, bez wszelkiego rodzaju pelet czy groszków. Koszty nie przewyższają innych sposobów ogrzewania, za to wygoda bezcenna i powietrze dużo czystsze.
Swoistym „trzęsieniem ziemi” było wprowadzenie tzw. ustawy śmieciowej. Ustawa ta wymusiła podpisanie umów na wywóz odpadów stałych, jednocześnie też odbiór gabarytów, i odpadów zielonych. Coraz lepiej też jest z selekcjonowaniem odpadów. Nie zmienia to faktu, że wiosenne coroczne „Sprzątanie Ustanowa” kończy się minimum trzema zapełnionymi kontenerami.
Od 2004 roku działa strona www.ustanow.pl która zintegrowała mieszkańców tzw. „starych” i „nowych” a mnie zmobilizowała do oswojenia się z komputerem. Stronę prowadzą nasi sąsiedzi Karol i Adrian, jest tam kopalnia informacji o tym co działo się i dzieje w Ustanowie. Aktualnie dyskusje są na Facebook, jednak dla mnie jest to mniej czytelne.
Obecnie najważniejszą inwestycją dla Ustanowa jest kanalizacja. Powstawała z wielkimi problemami, jej realizacja odsuwała się w czasie, ale już jest! Nawet nielicznym osobom udało się podłączyć przed mrozami. Czekamy na kolejny etap budowy. Kanalizacja poprawi u nas powietrze, szczególnie wieczorem po deszczach!
Sukcesem też jest, że jakoś udało nam się przeżyć tzw. remont PKP! Byliśmy na wszelkiego rodzaju spotkaniach w wykonawcami i dyrektorami tej inwestycji, zarówno w Urzędzie Gminy jak i w strugach deszczu przy przejazdach kolejowych w Zalesiu G. i Jeziórku.
Przez tych 12 lat byłam ( sama jak i z członkami Rady Sołeckiej) na wielu sesjach Rady Gminy, na różnych komisjach, zebraniach, wyłożeniach planów zagospodarowania itp. Odbyłam dziesiątki spotkań z Wójtami, kilka w Starostwie, kilkaset wizyt u poszczególnych pracowników Urzędu w różnych sprawach. Zorganizowałam i prowadziłam ileś zebrań dla mieszkańców. Byłam pomysłodawcą i redaktorem „Głosu Ustanowa”. Organizowałam w Ustanowie wszystkie „Sprzątania”, „Pikniki” i „Pętelki”. Jako ciekawostkę podam, że na dwóch pierwszych „Piknikach” prowadziłam strzelnicę wiatrówkową i strzelaliśmy ze sportowych wyczynowych wiatrówek (karabinów i pistoletów). Poznałam w Ustanowie wszystkie ulice i uliczki, a przy nich odwiedziłam bardzo wiele domów i poznałam ich mieszkańców. W sołeckich sprawach wyjeździłam setki litrów paliwa, napisałam chyba tysiące pism i maili. W wielu sprawach pomagali mi członkowie Rady Sołeckiej i Radni, udzielała się nieliczna grupa mieszkańców, ale największą i merytoryczną pomoc zawsze miałam od Radnego P. Zegadło.
Piszę tu o pozytywach jakie zaszły przez 12 lat w naszej miejscowości. Szkoda, że nie da się napisać o wszystkich w tak krótkim podsumowaniu tematu. A piszę tak dlatego, że rozmawiając z mieszkańcami najczęściej słyszałam „pani, tu się nic nie robi”! Ja z założenia myślę o wszystkim pozytywnie. Staram się widzieć te jasne strony życia, tę przysłowiową szklankę widzę do połowy pełną.
Wiem, że w Ustanowie jest jeszcze wiele do zrobienia. Konieczny jest system odwodnienia wszystkich ulic „Kwiatowych” a potem ich uporządkowania, doświetlenie i oświetlenie wielu ulic, rozwiązanie problemu wjazdu/wyjazdu z ul. Kościelnej, zrobienie dojścia do stacji PKP od ul. Kolejowej, i wiele innych. Jednak wszyscy chyba wiemy, że nie od razu Kraków zbudowano i wszelkie działania wymagają czasu, pieniędzy i zaangażowania mieszkańców. Bo pojedynczy człowiek – Sołtys, Radny, czy nawet Wójt – bez czynnego poparcia ze strony mieszkańców nie za wiele zdziała.
Na koniec chciałabym wszystkim Państwu podziękować za współpracę, za wyrozumiałość dla mnie mieszczucha, za to czego przez te wszystkie lata nauczyłam się od Państwa. Była to dla mnie szkoła życia, kompletnie wcześniej nieznanego. Bardzo dziękuję byłym Sołtysom Panu Stolarskiemu i Wolniakowi, wszystkim członkom Rad Sołeckich, naszym Radnym Panom Zegadło i Sobczykowi, Ani i Witkowi Ryglom, Karolowi i Adrianowi z www.ustanow, Wójtom Panom Puchale, Pruszczykowi i Dąbkowi, strażakom z OSP Jeziórko oraz Państwu Słoniewskim z „Emilki” i Sankowskim z „KIDI” za nieocenioną pomoc przy realizowaniu naszych imprez. Nowemu Sołtysowi, Radzie Soleckiej i Radnym życzę jak najwięcej sukcesów w działaniach dla dobra mieszkańców Ustanowa. Macie wielkie szanse i możliwości, takie jakich nasza grupa nie miała. Z całego serca życzę wszystkim powodzenia.
Na zakończenie chcę dodać, że aby pracować społecznie to trzeba mieć dużo czasu, chęci, być niezależnym finansowo no i lubić pracę z ludźmi. Niezależność finansowa pomaga w dyskusjach pt. „pani musi bo my pani za to płacimy”. Dobrze być odpornym na wszelki tzw. hejt, cierpliwie wysłuchiwać pretensji i często złośliwości. No a pochwały i docenienie , tak jak w starym dowcipie, dopiero w nekrologu!
Jolanta Zadworna

Komentarze

#1 | Jacek Szarynski dnia styczeń 10 2019 10:09:18
Raz jeszcze serdecznie dziękuję Pani Zadwornej za pełne zaangażowania sołtysowanie przez 8 lat! oraz życzę porównywalnych albo jeszcze większych sukcesów w pracy społecznej nowej Pani Sołtys!
#2 | Marta_W dnia styczeń 10 2019 10:51:05
Dziękuję p. JACKU. To duże wyzwanie, któremu mam nadzieję sprostać. Dziękuję za obecność na zebraniu, za głosy i mandat zaufania Smile czekam na propozycje i oczekiwania. Pozdrawiam serdecznie
#3 | Light dnia styczeń 10 2019 12:53:06
Jolu - BARDZO! serdecznie dziękujemy za te wszystkie lata pracy dla Ustanowa i wszystkich Mieszkańców. Mamy nadzieję, że równie dynamiczna będzie nowa Pani Sołtys podczas całej swojej kadencji.
#4 | Soltys dnia styczeń 11 2019 08:13:56
Coś nie mogę zalogować się pod nowym nickiem, nawet pomoc Adriana nie wyszła. Nową Panią Sołtys przepraszam, że się podszywam Wink ale wypada podziękować za mile słowa.

Bardzo dziękuję Panie Jacku za tak cieple słowa.

Tobie Light też dziękuję za lata owocnej współpracy, a najbardziej za techniczne utworzenie "Głosu Ustanowa". Ja tylko redagowałam, pisałam i dbałam o treść. Gdyby nie Ty, gazetka nie byłaby taka ładna i tak czytelna. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.11
10,990,694 unikalne wizyty