Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

REKLAMA


Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

13-06-2019 09:49
Raptus, radny Raczek pisał interpelacje w tej sprawie

12-06-2019 22:44
Proszę zapytać o Dworcową w stronę Kolejowej w Ustanowie. Kolej wyasfaltowała pół drogi a Gmina miała dociągnąć asfalt do drugiego przejazdu. Mija pół roku i cisza!

11-06-2019 12:48
My podłączyliśmy się do kanalizacji 5.12.18, minęło pół roku i też na pytanie kiedy dostaniemy rachunek pada odpowiedź nie wiadomo Frown

11-06-2019 09:52
W piątek sesja Rady Gminy, zapytam. Gdyby Państwo mieli jeszcze jakieś pytania na sesję zapraszam do kontaktu

11-06-2019 09:47
Zapytałem Kierownika wodociągów kiedy dostanę rachunek za kanalizację? Dowiedziałem się tylko, że "musi Pan oszczędzać na rachunek" - nie będę tego komentował. Ciepłego dnia, Paweł Strąbski

Odebrali Gminie Dwór

Gmina Prażmów pod koniec września straciła dwór Ryxów, w którym kiedyś mieścił się ośrodek zdrowia.

Powstały w 1820 roku klasycystyczny budynek był dworem dla Franciszka Ryxa. Stoi on przy ulicy, której Ryx patronuje.

Po II wojnie światowej cały majątek Ryxów został upaństwowiony. Do 2010 r. mieściła się tutaj przychodnia, jednak warunki były tak tragiczne, że musiała się wyprowadzić.

– W 2003 r. gmina Prażmów otrzymała od powiatu, w celu prowadzenia ośrodka zdrowia, nieruchomość. W międzyczasie ośrodek zdrowia przestał w tym miejscu funkcjonować. Przez lata obiekt ten stał pusty i gmina przed kilkoma miesiącami zwróciła się z prośbą o zmianę celu darowizny. Gmina chciałaby to sprzedać, a środki przekazać na zadania własne – tłumaczy wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski.

Ponieważ gmina nie wykorzystała budynku na cel zawarty w darowiźnie, ta podlega odwołaniu. Stąd na sesji 27 września pojawiła się uchwała w sprawie wyrażenia zgody na odwołanie darowizny.

Radna powiatowa Maria Mioduszewska chciała, aby rada wstrzymała się z ta decyzją, ponieważ gmina Prażmów ma mały budżet i odrestaurowanie takiego zabytku może wychodzić poza jej możliwości. Włodzimierz Rasiński, przewodniczący Rady Powiatu stwierdził jednak, że gmina nie chce odrestaurowywać zabytku, tylko chce go sprzedać.

– Pan wójt był w tej sprawie u mnie i rozmawiał ze mną o swoich planach względem tego budynku – powiedział Wojciech Ołdakowski, starosta piaseczyński. – Jednoznacznie zadeklarował, że nie widzi możliwości rewitalizacji czy jakichkolwiek nakładów na ten budynek. Widzi wyłącznie możliwość sprzedaży i nabycie pustej nieruchomości, na którym powstanie potencjalny budynek użyteczności publicznej, jakim jest biblioteka, bądź nabycie innego budynku zabytkowego, jakim jest stara gorzelnia.

W akcie notarialnym szczegółowo określono cel darowizny. Gmina może w tym budynku ulokować wyłącznie publiczne obiekty służby zdrowia lub publiczną bibliotekę czy ośrodek kultury. Jeżeli gmina zmieni przeznaczenie obiektu lub go sprzeda, darczyńca ma prawo żądać zwrotu nieruchomości. Gmina usiłowała go wydzierżawić, jednak jedyni kontrahenci wycofali się.

Dlatego wójt zwrócił się do powiatu o zmianę celu darowizny i umożliwienia sprzedaży przez gminę tego obiektu. Jednak ani zarząd powiatu, ani radni nie rozumieją, dlaczego gmina Prażmów ma sprzedawać majątek należący do powiatu.

Radni podczas sesji zagłosowali, poza dwoma głosami przeciw, za odwołaniem darowizny.
Text i zdjęcia : Przegląd Piaseczyński

Komentarze

#1 | maciek0_0 dnia październik 12 2018 13:33:26
Czekam co do powiedzenia w tej sprawie ma Pan Jan Dąbek? I czy ma jakieś plany co do tego dworku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.09
9,877,714 unikalne wizyty