Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

REKLAMA


Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-04-2019 12:57
MJ czekam na oficjalne pismo z Urzędu jak tylko je dostanę, Odrazu wszystkich powiadomię

14-04-2019 07:25
Czy coś wiadomo odnośnie 2 etapu kanalizacji!!!

12-04-2019 11:49
Szanowni Państwo. W związku z zainteresowaniem różnymi tematami Ustanowa informuję, że wszelkie informacje bieżące, oraz te które zostały składane w postaci interpelacji do Urzędu Gminy Prażmów, będ

11-04-2019 16:42
Dnia 15.04.2019 na ul. Głównej od ulicy Polnej w stronę Zalesia Górnego wraz z ulicami bocznymi: Sadowa, Królewska oraz Słowicza w godzinach 9-14 będzie przerwa w dostawie wody.

10-04-2019 21:21
33.86 zł.jest to maksymalna kwotą do zapłacenia za segregowane.Regulu
ją to odpowiednie przepisy.

Zebranie sołeckie - protokół

PROTOKÓŁ
Z zebrania wiejskiego sołectwa Ustanów, które odbyło się w dniu 5 września 2018 roku, sporządzony przez Romę Żak.
Lista obecności xxxx

Tematem Zebrania było:
1) Zapoznanie zebranych z pismem z UG Prażmów w sprawie ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych.
2) Wykorzystanie Funduszu Sołeckiego za 2018 rok.
3) Przedstawienie propozycji wykorzystania zaoszczędzonych w 2018 roku środków.
4) Propozycje przedstawienia środków Funduszu Sołeckiego na 2019 rok.

Spotkanie poprowadziła Sołtyska wsi Ustanów Pani Jolanta Zadworna. Powitała zebranych i pochwaliła licznie przybyłych mieszkańców za tak dużą frekwencję.

Ad.1 Pani Zadworna zapoznała zebranych z treścią pisma UG Prażmów z dn. 4.09.2018r. podpisanego przez Wójta Sylwestra Puchałę, dotyczącego ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Prażmów. Pismo od Wojewody Mazowieckiego, kwestionujące lokalizację punktów w odległości 10m od obiektów chronionych, a sugerujące odległość 25m. Zebrani, poprzez głosowanie, zaakceptowali propozycję zawartą w piśmie. Tylko jedna osoba była przeciwna.

Ad.2 W 2018 r. F.S. w kwocie 36 626,90 zł przeznaczono na:
- 30 000zł ujednolicenie i budowę oświetlenia całej ul. Głównej
- 3000 zł organizację imprez dla dzieci „Bal Karnawałowy” i „Mikołaj”
- 3000 zł zakup usług i nagród na „Piknik Rodzinny” i „Pętelkę” zawody rowerowe
- 626,90 zł projekt, druk plakatów i „Głosu Ustanowa”
Z powyższych wydatków zostały zaoszczędzone kwoty w sumie 2 871,06 zł wynikające z oszczędności lub braku realizacji jak np. wydawanie gazetki, plakatów promujących imprezy i pozyskanie nagród na zawody od sponsorów.

Ad.3 Prowadząca przedstawiła propozycje wykorzystania zaoszczędzonych środków w 2018 roku:
całą sumę przeznaczyć na uporządkowanie dwóch rowów odwadniających przy ul. Długiej w rejonie ulic Leśnej i Brzozowej Drogi. Po zakończeniu budowy kanalizacji, rowy te zostały doprowadzone do stanu poprzedniego, ale po opadach deszczu zaczęły się szybko zamulać. Wyłożenie ich krytą rurą melioracyjną rozwiązałoby problem na długie lata, cały teren wyglądałby porządnie.
Część mieszkańców uznała, że jest to usterka do naprawy w ramach gwarancji i pieniądze trzeba wydać na inne potrzeby. A potrzeby są ogromne!
Wywiązała się burzliwa dyskusja na temat konieczności odwodnienia i oświetlenia ulic tzw. Kwiatowych. Mieszkanka tych ulic wyrażała swoje rozgoryczenie, że od 7 lat składają do Gminy pisma w sprawie rozwiązania tych problemów, ale są zbywani. Żądała za te pieniądze przynajmniej jednej latarni oświetleniowej w jej rejonie. Pani Sołtys odpowiedziała, że z jej dotychczasowych informacji, nie jest to w tym rejonie możliwe. Mieszkańcy zaproponowali aby utworzyć wariant „B” z lokalizacją oświetlenia w bliskim rejonie. Nie chcieli zrozumieć, że Ustawa o F.S. ewentualności dwóch wariantów nie przewiduje.
W efekcie przegłosowano: 2000 zł na oświetlenie ul. Konwaliowa/Krokusów, oraz 871,06 zł na ułożenie rury” fi” 30 i zasypanie ziemią rowu odwadniającego przy ul. Długiej i Leśnej obok wybudowanej przepompowni ścieków.
Ad.4 Pani Zadworna przedstawiła zebranym propozycję wykorzystania F.S. 2019 r. w kwocie 39 570, 20 zł.
Większość środków zaproponowała przeznaczyć na zagospodarowanie działki sołeckiej. Tu krótka info:
O działkę dla nas, sołectwo starało się od kilkunastu lat. Jakieś 6 lat temu Radny Zegadło porozumiał się z mieszkańcem Ustanowa Panem W.K. i ówczesnym Wójtem Panem Pruszczykiem w sprawie nieodpłatnego przekazania dla Sołectwa Ustanów działki 1000 m przy ul. Długa/Graniczna. Procedury planistyczne trwały do dzisiaj i nareszcie sprawa jest finalizowana. Plan zagospodarowania tzw. rejonu PKP został zatwierdzony, teraz geodeta, notariusz, Wójt Pan Puchała i działka jest dla Ustanowa!
Działka wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. W związku z tym przeznacza się kwoty:
- 18.000 zł. na ogrodzenie tej działki
- 4.000 zł. na dwie lampy oświetlające
- 8.870,20 zł. na zagospodarowanie działki tj. m. inn. odwodnienie, nawiezienie ziemi, utwardzenie,
zrobienie dojazdu
pozostałe środki:
- 5000 zł odtworzenie rowu odwadniającego przy ul. Kościelnej
- 3000 zł dla OSP Jeziórko na zakup radiostacji i deski ratowniczej co zapewni gotowość bojową jednostki
- 300 zł druk i projekt plakatów związanych z imprezami w sołectwie
- 400 zł wynajęcie sali na zebrania wiejskie

Prowadząca poprosiła o przegłosowanie propozycji. Wszyscy zebrani zagłosowali za przedstawionymi propozycjami wydatków Funduszu Sołeckiego na 2019 rok.

Jako podsumowanie zebrania, mieszkańcy domagają się wystosowania pisma do Wójta w sprawach:
1) kompleksowego zaprojektowania i zrealizowania odwodnienia oraz oświetlenia terenu tzw. Ulic Kwiatowych – czekają na to już kilkanaście lat, a uliczki od ok. 5 lat są gminne. Mieszka przy nich kilkadziesiąt rodzin.
2) Poprawę bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców na naszych ulicach: wysepki, oświetlone przejścia dla pieszych, uprzątnięte z chwastów i śniegu zimą chodniki, kostki brukowe zamiast spowalniaczy, ograniczenia prędkości
3) Wiaty dla dzieci na przystankach GIMBUS, ławki na chodnikach i śmietniki przy nich
4) Ustawienie słupków z nazwami ulic, szczególnie na skrzyżowaniach, tak aby były widoczne z daleka.

Na powyższym protokół zakończono i podpisano
Protokołowała
Roma ŻakSzanowni Mieszkańcy
Jako Radny chciałbym dodać do powyższego protokółu swój krótki komentarz:
Często na naszych spotkaniach słyszymy opinie, że Radni i Sołtys niewiele robią dla swoich mieszkańców. Czasami tylko składają pisma, wnioski, postulaty do Urzędu Gminy a rezultatów nie widać.
Przypominam: my nie mamy żadnych możliwości wykonawczych i dlatego czynione przez nas starania często przynoszą efekty po miesiącach lub latach (przykład: pozyskanie działki sołeckiej trwało 6 lat).
Realizacja szeregu postulatów rozbija się o brak funduszy, często z powodu braku tytułu własności do gruntu: ulice, przystanki, chodniki, rowy to własność powiatu lub tereny prywatne. Z terenami gminnymi problemy są głownie finansowe: np. Gminy nie stać na wykupienie pasa drogowego przy ul. Polnej i nie można zrobić chodnika.
Powyższe problemy skutecznie hamują uzyskanie szybkich wyników naszych działań, ale my się nie poddajemy.
Na koniec dobra wiadomość dla naszych Mieszkańców:
W nowej kadencji Rady Gminy każde posiedzenie będzie transmitowane na żywo w Internecie. Umożliwi to obserwację pracy każdego Radnego, a tym samym i całej Rady.
Z pozdrowieniami
Miłosław Zegadło

I jeszcze kilka zdań od Sołtyski.

Było to nasze dziewiąte zebranie w sprawie Funduszu Sołeckiego. Pierwsze odbyło się 19.09.2010 roku i mieliśmy do zagospodarowania 20 455,20 zł. Na zebraniu było 23 mieszkańców.
Co roku rosła suma pieniędzy, aż doszliśmy do 39 570,20 zł na 2019 rok. Było co dzielić!
Przypominam, że do sołectwa należy tylko zadecydowanie na co mają pójść pieniądze. Cała reszta: wykonawcy, finansowanie itp. należy do Urzędu Gminy i sołectwo nic do tego nie ma.
Niestety wraz z pieniędzmi nie rosła ilość mieszkańców zainteresowanych zebraniami. W kolejnych latach to było 23, 20, 15, 20 osób. Potem jeszcze gorzej: 15, 11, 13, 15 osób! W tej liczbie 1/3 to my: Radni, Sołtys, Rada Sołecka.
Jak na zameldowanych prawie 1500 osób i kilkaset niemeldowanych to nie jest dużo. Na ostatnim burzliwym zebraniu z Wójtem było ok 200 osób!
W tym roku na zebranie o Fundusz Sołecki przyszło 28 osób! No i „nas” 5-cioro!
Nie wiem czy to zbliżające się wybory, czy może nareszcie świadomość mieszkańców, że to o ich sprawy chodzi. Zebranie trwało długo i dość intensywnie, ale w przyjaznej atmosferze. Poruszyliśmy wiele tematów, szkoda tylko, że na każdym zebraniu mówimy o tym samym. Od lat po każdym zebraniu opisywałam w „Głosie Ustanowa”, publikowałam na www.ustanow.pl krótkie streszczenia poruszanych tematów. Aktualnie piszę jeszcze na Facebook , aby jak największa ilość mieszkańców wiedziała „co w trawie piszczy”. Odpowiadam na Państwa maile, telefony.

Zapraszam do odwiedzenia strony www.ustanow.pl gdzie na forum zrobiła się interesująca dyskusja pt. ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW. W wolnej chwili warto też zajrzeć do archiwum i poczytać o czym kiedyś pisaliśmy. Może by się wyjaśniło wiele aktualnych problemów i tematów o których cały czas mówimy.
Zapraszam do lektury
Jolanta Zadworna

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
9,649,486 unikalne wizyty