Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

REKLAMA


Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15-03-2019 09:40
Harmonogram rekrutacji do szkół średnich: piaseczno.pl/rekru
tacja-2019-2020

26-02-2019 16:26
Mam podłączoną kanalizację! Pogoda sprzyja, tylko działać i cieszyć się z ustanowskiego osiągnięcia Grin

18-02-2019 21:08
Potrącony pies w Ustanowie w ciężkim stanie, poszukiwany właściciel https://www.facebo
ok.com/PrimaVetAdo
pcje/photos/a.7738
58732773037/123189
3956969510/?type=3
&theater

18-02-2019 19:29
Rozmawiajcie z sąsiadami o podłączeniu do kanalizacji, niech odbiorą chociaż warunki. W razie problemów proszę o telefon 733782615

31-01-2019 14:48
Znowu próba włamania, teraz przy Parkowej. Pilnujcie swoich domów i uzbrajajcie alarmy.

Mijający 2017 rok okiem sołtysa

Kolejne podsumowanie, kolejnego roku naszego życia.

Ten rok był trochę inny niż lata poprzednie. Z naszych sołeckich działań odbyło się tylko Sprzątanie Ustanowa i imprezy dla dzieci w KIDI. Nie było wyścigów rowerowych „Pętelka” ani „Pikniku Rodzinnego”. Nie ukazał się „Głos Ustanowa”. Szkoda, że brak jest zainteresowania pomocą przy organizacji tego wszystkiego. Przykro. Wierzę, że w przyszłym roku będzie lepiej.

W środku lata niespodziewanie ruszyła budowa kanalizacji w Ustanowie. Oczekiwaliśmy, że budowa zacznie się od strony Zalesia – a tu niespodzianka! Maszyny wjechały na ul. Graniczną i zaczęły prace. Wkrótce jedna ekipa rozrosła się do trzech pracujących w różnych miejscach wsi. Wszystkie spotkały się z tymi samymi problemami: wysokimi wodami gruntowymi zalewającymi głębokie wykopy, „niespodziankami” w ziemi czyli rurami wodociągu w zupełnie niespodziewanych miejscach. Na ul. Parkowej okazało się, że leżące pod asfaltem betonowe płyty (starsi mieszkańcy to pamiętają) nie dają się wykruszyć. Sprowadzono inną maszynę, która przekopuje się na zasadzie „kreta” i jakoś praca szła, do momentu aż maszyna na tydzień uległa uszkodzeniu. Prace idą powoli ale do przodu, co jest optymistyczne. No i na Parkowej trzeba jeszcze uważać na rury od gazu!! Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fatalna pogoda. Nieustanne deszcze zalewają wykopy, stąd wszędzie zalegające błoto.

Dobrze, że te prace są w końcu robione. Jednak pobojowisko jakie przy okazji powstaje jest niewyobrażalne. Nasze ulice i uliczki są zrujnowane, ciężko po nich przejść i przejechać. Jakoś to przetrwamy, potem będzie nam zdecydowanie lepiej, zdrowiej, wygodniej i ekologicznie. A i wartość działek już teraz idzie w górę.
Wg. informacji z Urzędu Gminy, w przyszłym roku mają trwać dalsze prace nad pozyskaniem pieniędzy z przeznaczeniem na skanalizowanie drugiej strony Ustanowa. Budowa w tej części planowana jest na 2019 rok.

Dla naszej biednej gminy koszty budowy kanalizacji są gigantyczne. Jednak jest XXI wiek i naszym zadaniem jest to przeprowadzić. Wiąże się to z ograniczeniem wydatków na inne inwestycje w naszej wsi. Ale życie jest pełne niespodzianek i optymistycznie myślę, że nie będzie tak źle. Wieś się bardzo rozbudowuje, może w końcu będzie możliwość zmiany organizacji ruchu na ul. Kościelnej i wyjazd z niej powstanie przy „Emilce”?

Nasza ul. Główna jest bardzo niebezpieczna. W Starostwie w Piasecznie są piękne plany jej przebudowy i to od świateł w Zalesiu do „Kebaba” w Krupiej Wólce. Plany te pokrzyżuje budowa kanalizacji, mam nadzieję, że na krótko. Po przebudowie będzie zdecydowanie bezpieczniej i skończą się wyścigi samochodowe. Miesiąc temu na ul. Głównej przy ul. Dolnej w Krupiej Wólce był wypadek samochodowy. Ofiarą został 15 letni syn naszych sąsiadów z Wólki – do dziś nie odzyskał przytomności. Jeśli ktoś z państwa był świadkiem tego wypadku to proszę o kontakt ze mną, sołtysem Krupiej Wólki i rodzicami chłopca.

A najbardziej proszę NOGA Z GAZU bo nigdy nie wiadomo kto będzie następną ofiarą takiego wypadku!

Zrealizowaliśmy Fundusz Sołecki 2017 roku. Oświetlona jest ul. Graniczna, co bardzo ułatwia poruszanie się po niej. Jak zostanie wyremontowana po budowie kanalizacji to będzie całkiem ładnie.

Pieniądze, które zostały z niezorganizowanych imprez, przeznaczyliśmy na doświetlenie ul. Brzozowej Drogi od ul. Kasztanów, oraz na utwardzenie ul. Głogowej od ul. Kościelnej.

Z Funduszu Sołeckiego 2018 roku przeznaczyliśmy 30 000 zł na kompleksową poprawę oświetlenia ul. Głównej od ul. Podleśnej do ul. Granicznej. Mam nadzieję, że ta inwestycja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo nas wszystkich. Liczę też na to, że już na wiosnę na ul. Głównej „stanie się jasność”.

Pozostałe 6000 zł przeznaczyliśmy na organizację w KIDI dwóch imprez dla dzieci „Mikolaja” i „Balu Karnawałowego” , jednej edycji „Pętelki”, wydania „Głosu Ustanowa” oraz druku plakatów informacyjnych. Liczę na państwa współpracę przy organizacji „Pętelki” – proszę chętnych o kontakt w pierwszej połowie kwietnia. Przyjmiemy również nagrody rzeczowe dla zwycięzców w wyścigach, oraz wszelkie sympatyczne drobiazgi jako nagrody dla wszystkich uczestników. Potrzebujemy 24 nagrody dla zwycięzców i 100 „niespodzianek” aby wszyscy zostali obdarowani.

W przyszłym roku czekają nas dalsze prace przy kanalizacji I etapu, za tym idzie rujnowanie naszych ulic i bałagan. Niestety, inaczej się nie da.
Starostwo zapowiada też przebudowę ul. Wiekowej Sosny i Parkowej w Zalesiu, aż do Ustanowa. Może w końcu powstanie też chodnik! Będzie ciężko z dojazdami, ale warto czekać na efekty.
Jako ciekawostkę napiszę, że zamieszkały u nas bobry! Zbudowały piękną tamę, zalewając sąsiadom kawałek pola. Szkoda, że ich piękną pracę trzeba będzie rozebrać i poprosić aby się wyprowadziły gdzieś dalej. Ciężko jest pogodzić życie ludzi z życiem naszych pięknych dzikich zwierząt. Zajmujemy tereny dzików, łosi, saren, wyginęły zające, kuropatwy. Jeszcze pojawiają się bażanty, ciekawe jak długo.

Drodzy Mieszkańcy!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę nam wszystkim zdrowia i spokoju. Aby spotykało nas tylko dobro, abyśmy uśmiechali się do sąsiadów i nieznajomych. Żeby Nowy Rok 2018 zastał nas wszystkich w zdrowiu i bez dużych śniegów. No i każdemu z nas przydałoby się troszkę pieniędzy na osłodę życia! Jeśli życzenia się spełnią, to i czekające nas perturbacje kanalizacyjne przeżyjemy bez problemów.
Czego, tradycyjnie, życzę Państwu i sobie też
Wasza Sołtyska Jolanta Zadworna

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.05
9,497,689 unikalne wizyty